sobota, mája 04, 2013

Japonsko deň tretí

Dnešný deň sme začali v mekáči keďže strava v hoteli sa mi zdá trocha drahá. V pláne dňa bola historická štvrť Asakusa a potom Tokyjské klasiky Ginza, Tokyo tower (postavená skôr ako SkyTree a tým pádom nižšia) Shibuya, Harajuku a Shinjuku.

Zakúpili sme denný Tokyo metro lístok za 1538¥ per osoba poďho skúmať veci v Asakuse veď cestu už poznáme od včera nie? Jasné že nie. Po vystúpení z metra sme sa pobrali presne opačným smerom ako včera a presvedčovali jeden druhého že šag tu to už je. Nič nebolo. Po hodení oka na OpenMaps a napravení smeru sme rozkufrovali a našli pekný obchod s domácimi modlitebňami. Akorát tie ceny. Asakusa sa mi zazdala akási plnšia ako včera o jedenástej večer. Miliarda ľudí naokolo spôsobená Golden weekom v Japonsku a všetci sa rozhodli že Asakusa je fajn miesto na nákupy a návštevu. Parádne kimono som si našiel, ale ešte stále rozmýšľam či si také kúpim. Spravili sme si veštbu za 100¥ tak uvidíme čo nás čaká :-) cestou späť sme stretli skupinu nejakých cheloškov a dievčičku čo sa s nami chceli vyfotiť tak reku že hej tvrdili že vedia kde je slovensko ( veľmo som im neveril ) ale ďalej nám nejaký reklamný šuhaj tiež tvrdil že vie kde je SK a keďže bol v Chorvátsku a Bosne Hercegovine tak som mu to aj uveril.

Mierne komplexná cesta metrom smer Ginza. Vystúpime a kukám naokolo že čo je tu zaujímavé pre geeka. Skoro nič až na masívne veľký Apple store s Free WiFi :-) Rýchly upload čo najviac fotiek obzretie sa naokolo ( naozaj ma netrápili obchody s voňavkami a okuliarmi) a nasadzujeme kurz Tokyo Tower. Vežička je to pekná, akorát zase je tam miliarda ľudí v rade na lístky. Kašleme na to a ideme von. Čaká nás WTF moment of the day v podobe október festu na japonskú nôtu. Pevo, párky, nemecké ľudovky a lavice z Agátov included (originál štýl) tak som hodil jedno kvasinkové. Japončík za pípou sa celkom snažil ale úplne najlepšie ho nevyškolili, pivo však bolo veľmi fajn. akorát tie japonečky v bavorských krojoch by mali podstúpiť plastiku na zväcšenie poprsia :-)

Shibuya bolo opäť obchodné miesto s miliardou ľudí a najznámejšou križovatkou, káva v Starbucks nebola veľmi dobrá (také kakavko) ale aspoň sme hodili oko na križovatku zvrchu.
Krátka okružná cesta neodhalila nič zaujímavého okrem spústy predražených obchodov a tak sme sa pobrali do Harajuku

Harajuku má byť tým vysneným miestom každého správneho Otaku, ale keď sme to obišli dookola žiadne skvelé cosplay sme nevideli. Predpokladáme že sme boli na správnom mieste ale v nesprávnom čase ( asi boli v táckarni na obed alebo čo)

Nasadáme do metra a poberáme sa do Shinjuku. Skyscraper district a electric stores. Zapadáme do prvého obrovského obchodu a poučený Akihabarou presne lokalizujeme miesto kam chceme ísť. Headphones, keďže som už včera básnil o noise cancelation sluchátkach. Na štvrtom poschodí vstupujeme do raja audiofilov. Všade samé sluchátka pripravené na počúvanie. muzika vlastná alebo lokálna. Prepočúval som si najprv také tie podľa recenzií vybrané na normálne počúvanie. beyer dynamics 770 zneli veľmi pekne a určite sa k nim vrátim tak isto aj všelijaké toe senny, pioneery, sony, akg a ostatné značky ktoré som doteraz ani nevidel nieto ešte počul. Potom som sa šiel bližšie pozrieť na noise cancel sluchátka. Začal som s Bose quietcomfort q15-s a postupoval všetkými ostanými (pioneer, harman, B&W, sony atď.) Bose nastavilo latku veľmi vysoko a tak som ich zobral. Ono totiž keď som si ich nasadil na uši a zapol ich tak zrazu zostalo skoro úplné ticho a to v tom obchode bol celkom pekný huriavk. Zastavili sme sa ešte v TV oddelení kde bola sakra veľká 4K TV od Sony. To je budúcnosť a nie nejaké 3D.

Cesta domov a prvý regulérny pokus najesť sa v lokálnej reštike. Výber podľa obrázku. Chutilo velice dobre a zajtra ideme džgať znova :-)

Powering down

štvrtok, mája 02, 2013

Japonsko deň druhý

Po fajnovom vyspaní sa nasledovali prvé raňajky v lokálnej hotelovej reštike. 1100¥ (cca 10€) all you can eat bufet. Naokolo kopa rozospatých japoncov a do toho dvaja západní diabli. Z toho jeden ks (ja) je mierne gramblavý v jedení paličkami. Otestovali sme lokálnu miso polievku, lososa (nevykosteného) a nejaký fish cake smažená mixovaná ryba voľajaká. Zajtra otestujem halušky.

Dnešný plán bol získať za každú cenu travel adaptér aby sme mohli konečne podobíjať gadgety. Čiže smer Akihabara electric stores. Najsampv sme pobehali nejaký jeden 5 poschodový vec kde nám ujo na treťom poschodí povedal že smola ništ nebude a niekde oproti snáď mať budú. Tak som si kúpil aspoň gorila pod pre fotoaparát za zhruba 15€. Potom sme nabehli na blšák (vlhký to sen pre každého elektrotechnika a domáceho kutila) našli sme síce adaptér ale písali na ňom že nepoužívať v japonsku tak sme to nezobrali. Na koniec nás vyšla koncovka na 200¥. Šup ho ďalších obchodíkov, obchodov, comic storov kúpiť sluchátka na dramáč pre Maťa Šimurkovie

Nasleduje ďalší quest Tokyo SkyTree Tower. Celková výška 634m, vyhliadková výška 350m, vstupné 2000¥ per osoba, čakacia doba 4 hodiny. Čakanie začína prevzatím čakacieho lístka na radu kde sa kupujú lístky čas na lístku hovorí 17:00 - 17:30 (prevzaté o 15:00 Tokyo local time), flákame sa hodinu po celom prízemí Tokyo SkyTree a potom na BigMac v Mekáči plus cappucino ( celkom slušné), staviame sa do rady na kúpu lístkov ktorá je dlhšia ako akákoľvek rada v mojom živote a začíname čakať. Uprostred rady si obaja s Couragom spomenieme že máme so sebou švajčiarske nože s celkom dlhou čepeľou. Po zhliadnutí security procesu sa rozhodnem strčiť svoj do vaku a dúfať že si nikto nič nevšimne. Sekuriťák mi veľmi zdvorilo nazrie do vaku a minimálne dvakrát sa ospravedlní že sa vôbec opovážil ma zastaviť. Po hodine aj štvrť konečne nasleduje cesta turbovýťahom (rýchlosť výstupu asi 60 sekúnd). Stíhame asi najkrajší čas z celého dňa ( okrem východu slnka) fotíme o 106 a beháme dookola. Zídeme dole a ideme hodiť oko na večernú Asakusu (historická štvrť) väcšina obchodov zavretá ale v nočnom osvetlení to vyzerá fajn. Cesta metrom smerom k hotelu. Niekoľko ciest výťahom aby som mal konečne internet na izbe a považujeme deň za úspešný

Japonsko deň prvý cestovateľsko objavný

Cesta dvojčlennej výpravy v zložení ja & courage začínala pokusom neprespať poslednú noc a tým započať prípravu na časový posun. Courage zaspal asi okolo jednej a ja som síce vydržal ale o to ľahšie odpadol v aute cestou na letisko. Trasa bola naplánovaná z Letiska Ferenca Liszta (Budapešť) do Zurrichu a následne do Tokia (Narita). Prvý zvoz smerom do BUD obstaral marián ktorému veľmi pekne ďakujem. V Budapešti som kopol prvé capuccino

a už sme stáli v rade na check-in. Poznávacím znameím bolo veľa ázijských dôchodcov v rade. Security check sa obišiel bez problémov ( na tomto mieste možno neskôr pribudne dlhé nadávanie na to ako mi zahodili lethermana :-) ) free wifi -> prvé foto do japonského fotostreamu usalašenie sa pri exite (veľa miesta pre nohy) a skok do Zurrichu.

V Zurrichu prvý WTF moment. Vo vláčiku sa pomedzi hlásenia v štýle Black Mesa Facility ozýva mučanie kráv, jódlovanie a švajčiarske dychovky. Po podzemnom presune šup do tranzitu skontrolovať ceny v duty free obchodoch ( vyššie ako v BUD), odpísať na správy a nasadnút do A340 na hlavnú časť cesty smer Narita. Plán spať v lietadle nevychádza kôli okolitému hluku a sedieť 12 hodín tiež nie je žiadna zábava. Letušky fičia na plný úväzok a nosia všetky tie fajn papanice. Jedálenským highlightom dňa sa stáva zmrzlina Movenpick :-)

Výstup v Narite o zhruba ôsmej lokálneho tokyjského času. Mierny stres pri vyzdvihovaní batožiny keďže couragovi vypadáva vak ako poslednému možno kôli Halamčákovej klobáse umne zabalenej do ruksaku. Motanie sa po letisku v snahe nájsť stánok Japanese RailWays. Korunované úspechom nasmerovaný na JR linku, kúpa prvého zeleného čaju z automatu (automaty tu majú asi na všetko), mierne si počkáme na milionté vyčistenie vagóna a sadneme do asi najčistejšieho vlaku. WTF moment dňa č.2, živý "robot" v ženskom prvedení predáva ceci s vozíkom. Po 60 minútach v Narita exprese vystupujeme na Tokyo station v centre mesta mierne blúdenie, nakopávame open maps a keďže máme čas do tretej poobede tak sa vydávame pešo smer hotel. Za Couragom sa ozýva "kawaaaaai" od lokálnych čajočiek :-) dorážame do hotela skladáme batožinu a vyrážame na prieskum. Na môj popud končíme v japonskom mekáči a dávame Big Mac menu návrat do hotela a zalomenie do ôsmej večer. Vyrážame smer okružná prechádzka a snaha nájsť Akihabara electric city je úspešná návrat naspák na hotel do offline módu

nedeľa, apríla 28, 2013

Japonské potulky 2013

Zberám sa do Ázijských luhov a hájov a dúfam že budem mať dostatok času na spisovanie nejakého denníčka, aby som si mohol neskôr spomenúť na čím viac detailov.

Zajtra ešte posledné dovybavovanie v práci a potom už len frenetické balenie a pokus zostať celú noc hore v snahe zúčtovať s časovým posunom. Fotografické vybavenie bude pozostávať z jedného ks. analógového fotoaparátu olympus ( nehávam ďakuvať Wencovi) s pevným objektívom 50mm 1,8 svetelnosťou. Zatiaľ mám pripravené 3 farebné kodak filmy a predpokladám že ďalšie zoženiem v japonsku.

Spať treba a hneď. ďalšie myšlienky až zajtra

F. Over & out