štvrtok, augusta 28, 2008

iPhone bez viazanosti. Dejstvo druhé - Real World

I tak som sa ráno pobral s Pauliem do práce s tým, že mám cez internet zarezervovaný iPhone na Prievozskej 6/A v originál predajni pomaranča. Skusmo som sa rozhodol že sa zastavím hneď zrána či náhodou nebude v samotnom srdci pomaranča dostupný tento technologický šperk. Vykračujúc si rannou Bratislavou hľadajúc predajňu v ktorej som nikdy nebol, spoliehajúc sa na Google maps a jeho lokalizačné schopnosti. Hľa oranžový chrám predomnou. Vkročiac dovnútra takto ráno nebolo takmer nikoho iba ďalší človek kupujúci si tiež iPhone. Na moju zákerne mierenú otázku ohľadom skladových zásob 16 GB iPhonu v čiernej farbe, som dostal prekvapivú kladnú odpoveď nasledovanú kúpou s upozornením že ten telefón vlastne nič nevie a treba mi o tom podpísať aj papier. Keďže mi nevadí angličtina, MMS som poslal za život dohromady asi 20 (na MMS existuje aplikácia, ale môžem posielať maily) a WAP považujem za stratenú technológiu (vzhľadom na vstavaný browser safari), vadili mi v podstate dve veci. Nevypnuteľné T9 a Bluetooth cez ktorý si pripojím iba slúchatko. Synchronizácia prebieha cez iTunes, je celkom rýchla a zároveň sa s ňou robí aj backup telefónu. Na moju ďalšiu zákernú otázku ohľadom ďalšej podpory produktu (oná T9) som dostal vyhýbavú odpoveď. Ostatné správy zo sveta v stručnosti.

- veľkosť je tak akurát
- vyzerá celkom odolne
- mauálny prepínač vypínania zvuku poteší
- áno oficiálne nevie MMS
- tá T9 neni až taká T9 keďže máme k dispozícii qwerty písatko ale je mierne otravná
- aplikácie sa inštalujú rýchlo a zachvíľu máme plnú obrazovku rôznych somarín :-)
- našiel som nejaký návod na ringtones vlastné vyrobiteľné pomocou iTunes v podstate akýkoľvek m4a fajl (AAC kodek) premenovaný na m4r
- foťák na iPhone má práve jedno tlačítko :-)
- telefonovanie ako také je celkom fajn vymyslené
- mobilné browsenie webu je bezkonkurenčné, WAP mi naozaj nechýba :-)
- teším sa na ssh klienta, ešte si vyberám ktorého použijem
- remote iTunes je mega dobré
- RDC pre windows je tiež ýborné
- Cisco VPN este odskúšam

zatiaľ v stručnosti stačí.

utorok, augusta 26, 2008

iPhone bez viazanosti na počkanie? V Nitre nemožné.

I tak som sa konečne dokopal že chcem ten vec čo vraj nič nevie a ešte k tomu za nehorázne peniaze. Dúfajúc, že registrácia na stránke Pomaranča mi aj s nejakým kódom zachráni kožu pred nejakým neprajníkom, ktorý by sa mi odvážil zobrať posledný fón spred očí, som sa pobral do predajne Pomaranča v obchodnom centre Centro Nitra. Po nakuknutí že žiadna rada sa nekoná som sa potešil že berem fón a padám domov. Ale tu ma zastavila predávajúca teta, že telefóny majú iba pre paušálistov. Aby sa vedelo všetky iPhony sú úplne rovnaké, je jedno či je akciový alebo nie. po mojom zmätenom pohľade som ešte chabo skúsil povedať že mám objednávku cez net a že teda by som mal mať právo si vydvihnúť telefón. to mi teta aj potvrdila ale až po zložení zálohy 10000 SKK ( 331.93 EUR podľa konverzného kurzu 30.1260). Tak som teda tete povedal že si to ešte premyslím a zastavím sa. Zavolal som na zákaznícku linku 905, či sa mi nepodarí vybaviť niečo napriamo. teta bola opäť veľmi milá a hovorila niečo o tom že preskúma či postup v predajni bol v súlade s predanou politikou orangu. Načo som jej povedal, že to ma nejako veľmi nezaujíma lebo nevolám kôli nejakej sťažnosti, ale že chcem len svoj iPhone. Teta povedala, že mi zavolá. O jeden zelený čaj a dve Matchbox autíčka neskôr, mi zazvonil telefón. teta povedala, že predajňa postupovala správne, tak som jej povedal, áno to je síce super ale ja chcem svoj iPhone a či sa to teda nejako nedá. Nedalo. :-/ Mám vraj skúsiť či mi nepredajú jeden z tých akciových ako normálny, ale to vraj skôr nie ako áno. Skúsil som a podľa predpokladu neúspešne. I pomyslel som si, že zachrániť ma môže už len ružové T. Skočil som teda o krám ďalej a spustil otázku či majú na sklade 16 GB iPhone čierny. Nie nemajú. Nuž teda dík za info a dovi. posledná možnosť MAX centrum Nitra, predajňa s ružovým T. Cheloš samozrejme iPhone nemá, všetky sa vraj vypredali v nedeľu (čo mi je divné kedže dnes je utorok, ale nehádam sa). keď sa pýtam koľko trvá objednávka tak dostávam zdrvujúcu odpoveď "týzdeň". smutný sa teda poberám domov kde opäť klikám na linku od pomaranča a tentokrát vyberám priamo predajňu Pomaranča na prievozskej. Ešte skúsim zajtra priamo nabehnúť na oficiálnu predajňu, že či teda naozaj budem musieť čakať, ale dúfam že nebudem.
Najzaujímavejšie je to, že človek im chce dať peniaze a oni nechcú. Divné.

nedeľa, augusta 24, 2008