utorok, januára 29, 2008

Autoslide 2008 - Sneženie v priamom prenose

zopár fotografii z tohtoročného usneženého Autoslide 2008,ktorý sa konal na žarnovickom plochodrážnom okruhu.

ďalšie foto ako obvykle na picasaweb.google.com/system15

Toshiba Portegé R500 - notebook z 20. storočia

Tak som sa teda pozrel na prehnane ospevovanú Toshibu R500, či je naozaj taká skvelá ako to tu občas po tých internetoch tvrdia. Dostal ju kamarát ktorý ju bude pradepodobne používať najčastejšie v lietadle a na cestách.

Pozitívom je hmotnosť a veľkosť. Notebook je naozaj tenučký a ľahký, ale s tým prichádza aj dosť veľké negatívum v podobe veľmi ohybného a malého displeja (povrch je pokovovaný plast takže životnosť nič moc) a prehýbajúcej sa klávesnice pri písaní (sme zvyknutý na kvalitnejšie klávesnice). keď sa pozrieme na vstavanú výbavu a to prosím pekne máme rok 2008 (R 500 vyšiel v zhruba v polovici 2007) nájdeme tu zvláštne kombinácie vychytávok na jednej strane a úplných hlúpostí na strane druhej. Vychytávkou je skener otlačkov, regulácia hlasitosti, vstavaná mechanika a 3 USB porty, i keď kto na ceste bude do takéhoto NB zapájať viac než myš (aj tak si kúpia BlueTooth myš) alebo fotoaparát. Naopak k totálnym hlúpostiam patrí integrácia PCMCIA slotu (máme rok 2008 Express card vládne svetom), čítačka SD kariet ktorá nevie SDHC (veľké kapacity SD nad 2GB) takže žiadne pozeranie fotiek z nového Canonu 450D sa nekoná (kto by si k tomuto kúpil max. 2GB kartu ?), VGA konektor (ehm žiadne DVI?) a čisto slovenská klávesnica (žiadne EN znaky).

Ešte aby sa nezabudlo. Výbava je naozaj skromná. dostanete notebook a dokonca nabíjačku. Fasa nie?

Takže keď si to pozhŕňame dohromady, žiaden zázrak to nie je. Lpenie na technológiách minulého storočia (OK má Core 2 procák a kto ho nemá) odsúva tento kúsok na okraj môjho zájmu (rozumej na prepadlisko dejín).

pondelok, januára 28, 2008

Hackintosh layer two (said as whisper)

Hackintosh podruhý krát. Teraz novší a lepší. A hlavne z inštalačného DVD a nie ako minule prekopírovaním partície.

Howto:

1. Uchopíme správny DVD image ktorý sa volá napríklad "KALYWAY LEOPARD 10.5.1 intel SSE2 and SSE3"

2. upálime DVD 4,6 GB

3. Vložíme do mechaniky. Tu sa na chvíľu zastavíme a dáme si krátku debatu o DVD mechanikách v 21. storočí. V roku 2007 by sme mali zásadne používať dva typy mechaník a to konkrétne SATA a USB. Vyhnite sa problémom, ktoré som mal keďže som ešte stále užívateľ IDE DVDvšeličo mechaniky LG. Použite SATA mechaniku alebo USB. Ja som použil druhú z možností, keď sa mi asi dve hodiny nedarilo rozchodiť tú moju internú (Paulie vďaka :-) ).

4. prenastavíme BIOS na AHCI (SATA mód) a rozlúčime sa s podporou IDE diskov a mechaník (viď bod vyššie). Zapichneme USB klávesnicu (No PS2 a ani sa mi ju v leovi nepodarilo ešte rozbehať takže som sa rozhodol to ignorovať. Počkáme na troška prehnane dlhý boot a započneme inštaláciu. (custom samozrejme)

5. v custom nastavení povyberáme správne HW náležitosti ako napríklad typ procesora (if proc = "Core Quad" then "šecko v porádku"), zvukovicu na doske (určite sme si pozreli akú to vlastne dosku máme (P5K premium v mojom prípade), sieťovku wlanovú (akýsi Realtek ale ja radšej kábel)

6. Klikneme na inštalovať (všetko je v ENG. jazyku) a ideme si dať obed, prípadne sa venujeme nejakej inej bohumilej činnosti

7. Po reboote si pozrieme pekné úvodné Leopardie video. a začneme nesmelo klikať pokiaľ makovníka vidíme po prvý krát.

8. užívame pravidelne 3 x denne prekladáme Win XP (kôli hernému odpočinku, máme radi Supreme Commander). Vistu neodporúčam, je na mňa agresívna a furt sa ma pýta škaradé otázky typu či som si teda ako naozaj ale úplne naozaj istý že chcem zmeniť pozadie desktopu, čo bude určite brutálny security problém, keď je na to potrebné práva Administrátora.

9. v pravidelných intervaloch premýšľame prečo sa nechce jablčníkom do naozaj poriadnej podpory hier.

"Lieutenant Dan got me invested in some kind of fruit company. So then I got a call from him, saying we don't have to worry about money no more. And I said, that's good! One less thing."

Forrest Gump


P.S.: Hodiť oko na Serial Experiments LAIN