piatok, septembra 22, 2006

Myty o linuxovom desktope

Je mozme ze o linuxe ste este nic nepoculi. mozno mate instalnute windows alebo (velmi nepravdepodobne) Mac OS X a necitate techno novinky. pouzivate na vyhladavanie google ale ten nema napisane "Powered by Linux" tak isto ani DNS servery ktore na linuxe bezia vam nehovoria "Tento preklad IP adresy vam poskytol linuxovy DNS server". Je dokonca velmi pravdepodobne (ano, dokonca ak citate tento clanok), ze doma ani v praci nemate nainstalovany linuxovy notebook alebo stolny pocitac. obchod s desktopovymi operacnymi systemami ma pevne v rukach Microsoft.

Tak preco vlastne nemate na svojom pocitaci nainstalovany linux? Preco sa linux este stale nestal siroko rozsirenym OS, ale stale je povazovany za operacny system pre pocitacovych nadsencov?

Mytus o linuxovom desktope
Kazdy rok a to niekolko krat je pocut, ze prave nastala doba linuxu a teraz je pravy cas na zmenu. Zatial sa vsetci mylia.

Linuxovy OS je vlastne mnoztvo distribucii v roznych verziach s roznymi vyvojovymi cyklami, ktore su volne dostupne na internete. Na rozdiel od microsoftieho windowsu alebo Mac OS ktore maju niekolkorocny stabilny vyvojovy cyklus. linuxove distribucie maju spolocne iba jadro (kernel). V skutocnosti existuje niekolko stovak linuxovych systemov ktore su urcene pre desktopove pouzitie (mimo serverovych alebo urcenych pre embeded zariadenia. napr. mobilne telefony) ktore prezivaju rapidny vyvoj. Napriklad Ubuntu, momentalne jedno z najpopularnejsich linuxovych distier, vychadza v novej verzii kazdych sest mesiacov. Windows na druhej strane vychadza v novej verzii kazde tri az sest rokov.

Vdaka tymto rychlym vydavaniam novych verzi si mnoho ludi, ktori propaguju linux mysli, ze vacsina ludi pouziva Windows len koli tomu ze este na linuxe nieje nejaka ficura ktoru prave oni potrebuju a cakaju len na to kedy vyjde to prave distro a potom si okamzite stiahnu z netu ISO image, napalia na CD a hor sa instalovat, konfigurovat a pouzivat ich krasny linuxovy desktop (ak neviete co je to ISO image pripadne co je to operacny system, prave ste pochopili ze normalny ludia si nenainstaluju linux nech ma akokolvek vela novych a skvelych ficur.

Co vlastne drzi linux v pozadi?
Mnoho ludi v diskusiach si mysli ze linux nieje rozsirenejsi koli nedostatku komercnych hier, nedostatku komercnych aplikacii, malo lahko instalovatelnych a ziskatelnych ovladacov pre hardver, vela rozdielnych sposobov instalacie softveru, mnozstvo vyzorov, malo klikatelnych nastaveni pre niektore ulohy, ze je malo "user friendly" a ma zly marketing. Toto nieje uplny zoznam kritik proti linuxovym distram, ale len tie ktore sa najcastejsie objavuju v diskusiach preco linux nieje na desktopoch skoro vidiet.
Na to aby sme mohli aspon troska posudit ci linux je pripraveny na desktop alebo nie, co to znamena pouzivat linux na desktope, je potrebne o nom nieco vediet a tym padom aj vyskusat ci moze dosiahnut majoritu v pouzivani a pripadne zistit preco sa nevie presadit.

Moja linuxova skusenost
In the begining there was a DOS and for a time it was good. Par rokov na to som sa dostal k win 95 (disketova verzia). pocas prvych troch dni som stihol sformatovat disk. zdalo sa mi cudne ze mi naskocil iba akysi prikazovy riadok. V tychto temnych dobach pocitacovej historie (len si to predstavte BEZ internetu) sa mi dostalo do ruk CD topper. onehda s REDHAT linuxom vo verzii 4.2 (aspon myslim). proste to bolo davno. po sformatovani jednej diskety na boot/instalacnu, chvilkovom laborovani v sheli som si zrusil MBR na disku. v tej chvili mi bolo jasne ze ja a linux tak skoro kamarati nebudeme. nuz som dlhy cas pouzival win95. potom win98, win milenium (velmi kratko), windows NT 4.0 (workstation, server), 2000 (profesional, server). som proste odchovanec microsoftu. ale opat prisla chvila vyskusat linux. tak som chvilku laboroval a opat skusil cerveny klobuk. tentokrat uz s KDE. ale opat som narazil na veci ktore mi nefungovali (zvuk, grafika bola divna, a vobec som nepoznal softver). ale bolo to omnoho lepsie ako prva skusenost. asi po dvoch rokoch som sa dopocul o FEDORA CORE. Distribucia (vo verzii 3) mala byt urcena pre slabsie linuxovo nadanych a vraj mala mat dobru detekciu hardveru. tak som skusil. opat zlepsenie. tentokrat uz som si pozistoval aj ake softy su pod linuxom a co vlastne mozem ocakavat. vsetko to bolo mile a krasne ale. zase to ale. video bolo biedne a to som mal uz ATI radeon 9600 XT. Vo windows bez problemov ale pod linuxom? strasne. az neskor som sa dozvedel ze ATI a linux velmi k sebe v tej dobre nesli (ok nejdu ani teraz velmi, ale uz mi aspon fachaju veci) podpora v linuxe bola mizerna. medzi inym som si skusil opat REDHAT na mailovom serveri, FreeBSD (ktory potichu nazyvaju UNIX-om) na skole tak isto aj SOLARIS od Sun Microsystems (ktory mi mimochodom ucaroval viac ako BSD). ale to vsetko boli OS nainstalovane na serveroch ktore sice mali podporu desktopu (aspon SOLARIS s mocnym CDE a java desktop systemom) ale neboli urcene pre domace pouzitie. Zhruba pred pol rokom som sa dopocul o ubuntu. v tom case vo verzii 5.04 Breezy Badger. a opat som skusil. tentokrat som mal pod kapotou AMD 2500 XP a GeForce 6800. instalacia sa zadarila na prvy krat a kedze uz bol aj internet tak som si dokonca nasiel aj krasne navody na vsetko co som potreboval. proste linuxovy raj. aspon pre mna. instalacia softveru rychla a jednoducha. detekcia hardveru vyborna. uzivatelsky prijemne. viac menej blbuvzdorne. takze momentalne lavorujem v dual boote medzi win XP a ubuntu. a skusam co mi viac vyhovuje. este mam samozrejme problemy uz so spominanymi hrami alebo MS Office (koli praci kde sa pouziva exchange server) ale uz je to kus dobreho softu. chyba mi uz len maly krok na to aby som sa stal konvertitom :-)

Ake poucenie si z tohto mozme zobrat?
Z mnohych veci si spominam hlavne na pociatocne problemy s linuxom akymi boli napr. vybratie spravneho distra, jeho instalacia, particiovanie diskov, vyber softveru. potom to bolo hladanie dokumentacie k programom, ako ich pouzivat, zvyknut si na ine myslenie (hlavne na jeden program - jedna funkcia). Uplna migracia na linux v mojom pripade je uz celkom pravdepodobna ale este nie ista. koli zopar softverom este stale musim zostat na windows. ale existovat na linuxe sa uz da. Ake su teda vyhody linuxoveho distra na domacom pocitaci:
  • Sloboda - nemusim sa obavat straty nejakeho serioveho cisla (i ked internet je silna pomoc v hladani crackov a seriovych cisiel ze ano) vsetok softver je lahko instalovatelny a nieje problem ho instalnut na vela masin
  • Menej strachu - netreba sa obavat roznych 30 dnovych testovacich verzii ktore ked si stiahnem mozu obsahovat nejaky bordel. hlavne pri programoch ktore nepoznam
  • Podpora - ubuntuforum.org je tucnym mixom expertov, pokrocilych uzivatelov a novacikov ktori su ochotny pomoct. staci napisat rozumnu otazku a urcite ju zodpovedia
  • Dostupnost - hlavne cenova. ked si kupujete novy pocitac pravdepodobne v nom budu instalovane win XP. ale co v pripade upgradu na Vistu? kupit novy hardware plus Vistu? v pripade ubuntu je to stiahnutie si aktualizacii z internetu alebo si zadarmo objednate cd z ich stranky
  • Lahka upravitelnost - je velmi jednoduche s pomocou for upravit si distro na svoj obraz.
Co je najvacsia prekazka pre Linuxovy Desktop?

Ak sa spytate ludi ktori presli z win na linux co bolo pre nich najvacsou prekazkou povedia vam mnozstvo roznych veci. Niekto sa moze stazovat na rozbehnutie tlaciarne, iny zase nemoze rozbehnut poriadne rozlisenie na svojom sirokouhlom notebooku (moj pripad). niekto dalsi sa moze stazovat na nedostatok komercnych hier pre linux (co uz teraz nieje az take pravdive tvrdenie).

Kazdy z tych ktory tvrdia ze teraz bude "rok linuxu" si mysli ze prave toto su prekazky ktore treba prekonat a kazda nova distribucia fedory, suse, ubuntu sa im snazi potvrdit ze teraz vsetci windows advanced useri prejdu na nejake fajne distro.

No a tu sa nam zacina lamat tento mytus.

Ex windows uzivatelia sice tvoria majoritu uzivatelov linuxu ale netvoria majoritu uzivatelov windows a uzivatelov pocitacov. u mna doma som jediny admin a zaroven pokrocily uzivatel vobec. este mozem priratat ako pokrocileho mojho brata, ale to je vsetko. teraz si vezmite ze tych par pokrocilych uzivatelov ktorych poznam (bracho plus zopar kamosov) nikdy neskusalo instalovat linux (ach Dance skusil a uz ho aj odinstaloval lebo Everquest II). Musi existovat nieco ine co brzdi ostatnych uzivatelov od prechodu na linux. barierou nieje dualboot (je celkom lahko ho nakonfigurovat), tak isto nieje barierou mnozstvo distribucii, ani ziskanie ISO imagu a jeho spravne napalenie a tak isto to ze GIMP ma o dve funkcie menej ako Photoshop.

Na to aby sme pochopili preco si masy ludi neinstaluju linux na svoj pocitac musime preskumat preco maju vlastne windows a zbavit mytov niektore z tvrdeni "Linux nie je pripraveny na Desktop" ktoru by sme mohli samozrejme aplikovat aj na MAC ale nikto netvrdi ze Apple nie je pripraveny na desktop ze ano :-)

Preco si vyberaju Windows?

Nuz, odpoved je jasna. Ludia si windows nevyberaju. S drobnymi vynimkami mozem prehlasit ze vsetci ludia ktori pouzivaju windows ho pouzivali vzdy (zotrvacnost), alebo si nemozu dovolit kupit Apple (ich hardware je naozaj hnusne drahy) a pretoze PC ktore si kupia ma nainstalovane windows.

Kupit pocitac s uz nainstalovanym a skonfigurovanym operacnym systemom tvori pravdepodobne najvacsiu prekazku v adopcii linuxu. Nemusite sa zaoberat distribuciou ktoru nainstalovat lebo pouzivate tu ktora bola na pocitaci. nemusite sa zaoberat stahovanim ISO imagu a napalovanim, nastavenim rozlisenia a inymi vecami pretoze tieto zalezitosti uz vyriesili HP, DELL, Sony a iny vyrobcovia PC a notebookov takze tieto potom uz len funguju tak ako maju. a kedze najviac ludi si kupi PC s predinstalovanym windowsom a ich priatelia a znamy si tiez kupia preinstalovane PC s Win a to znamena ze nemaju pocit potreby nieco zmenit. Nakoniec ked mate PC s Win a zhuka sa vam kamos vam s velkou pravdepodobnostou povie: "Neznasam ked sa mi to stane." ale ked mate PC s linuxom a zhuka sa pravdepodobne povie: "Linux asi nie je prilis stabilny." Spolu s tymto sucitom vo windows sa vam pravdepodobne dostane pomoci v style: "Neznasam ked sa mi to stalo ... ale skusil si nieco taketo? ..." pricom v pripade linuxu vam zostane iba: "Linux asi nieje prilis stabilny."

Windows sa tiez nachadza v zaujme verejnosti. Systemove poziadavky su najcastejsie pisane pre windows. vsetky zariadenia ktore si kupujete maju znacku "Designed for Windows". Toto je to preco si ludia "vyberaju" win. Oni si ho vlastne nevyberaju oni ho dostanu na podnose. je totiz uplne vsade.

Pouzitelnost je dolezita

Existuje vela chybnych koncepcii v pouzitelnosti operacnych systemov. Po prve, intuitivne rozhranie je sice krasna vec ale je prilis precenovana. Nie je velmi inteligentne ist cez start menu koli vypinaniu pocitaca, ale win uzivatelia si na to rychlo zvykli. tak isto nie je normalne chytit ikonu USB kluca a hodit ju do kosa za ucelom odpojenia od systemu, ale Mac uzivatelia su na to zvyknuty. Kazdy operacny system ma svoje zvlastnosti.

Instalacia softveru je v linuxe velmi jednoducha pokial sa drzite centralizovanej databazy balickov (ktora obsahuje plne priehrstia softveru). ale ak mate zvlastne potreby, pripadne potrebujete najnovsie verzie programov musite skompilovat aplikacie zo zdroja, co uz je dost daleko od zamerania mnohych aj sikovnejsich uzivatelov.

Jednou z ciest ako toto napravit, kedze univerzalny typ instalacie sa urcite nestane masovo pouzivanym uz len z principu, je distribucia ktora sa stane casom tak rozsirenou ze by bolo hlupostou nevytvorit pre tuto distribuciu binarny balik. tym padom ziskame "de facto" univerzalny instalator. Inak zostaneme pri jednoduchej instalacii programov z repozitara a zlozitej instalacii ostatnych programov.

Tak v com je teda rozdiel?
Nuz, urcite nebude na skodu pre distribucie zlepsit kvalitu ich softveru. Lepsia pouzitelnost je dobra vec, tak isto ako graficke rozhrania pre rozne ulohy. Nebude zalezat na tom ako jednoduchu spravite instalaciu Linuxoveho systemu, kedze vacsina uzivatelov si system neinstaluje. Vacsina uzivatelov nikdy nepouzije CD na obnovu systemu ani nebude instalovat system samotny. Preco by si mali nainstalovat neznamy operacny system na svoj pocitac?

Existuju mali predajcovia ktory predavaju predinstalovane linuxove systemy (na slovensku napriklad Shark computers). Klucom na pretlacenie linuxu do desktopu vacsiny uzivatelov je podpora tychto firiem. Nanestastie, mnohy uzivatelia linuxu preferuju vystavbu vlastneho pocitaca a instalaciu operacneho systemu nimi samotnymi. Samozrejme nebudu sice platit "Microsoftiu dan" ale takisto sa nedostane informacia predajcom "Robite dobru vec, len tak dalej."

Peniaze v pocitacovom svete rozhoduju, tak ako v kazdom obchode. Ak bude linux videny ako zarobkova cinnost, firmy budu predavat linuxove desktopy. Ak bude videny iba ako cierna diera pretoze uzivatelia linuxu si budu instalovat ich systemy aj tak samotny, potom bude windows stale dominovat na desktopovom trhu.

Takisto, ak pouzivatelia linuxu chcu viac podpory od vyrobcov hardveru, mali by tymto dat vediet ze su ochotny utratit svoje peniaze a aj ich utratia za vyrobky ktore maju podporu ovladacov v linuxe (alebo uvolnia zdrojovy kod ovladacov pre linuxovych vyvojarov). Nieco ako: "Vas vyrobok je naozaj skvely, ale bohuzial nieje kompatibilny s mojim linuxovym systemom, tak som sa rozhodol pre podobny produkt vasho konkurenta. Dufam ze uvazujete o spristupneni ovladacov pre linuxovych vyvojarov, pretoze by som si rad kupil vase vyroboky v buducnosti." Ukazte im kopiu vasej uctenky ak predpokladate ze to zavazi.

Co dalsieho mozme medzicasom urobit?
Ano, vyzera to ako vyborny plan, z desiatok tisic uzivatelov ubuntu for je iba zopar tych ktori si v skutocnosti kupili pocitace s predinstalovanym linuxom. Vacsina preferuje kupu ich pocitaca ako skladacku pripadne ako pocitac bez operacneho systemu.

takze co dalsieho mozme spravit?
  • Poskytnut dobru dokumentaciu. Existuju LCL (Linux compatibility lists) a cim viac budu zlepsene tym menej mysterii bude okolo toho o kupit. Bude jednoduche zistit ci tlaciaren alebo bezdrotova karta budu fungovat spolahlivo s linuxom alebo nie. Beznym predsudkom v linuxovych kruhoch je ze ludia nemaju radi volbu. Maju radi volbu, ale chcu byt informovany pred tym nez si vyberu. Velky zoznam ktory znie ako sifrovany zapis nieje volbou ale zmatkom. Zoznam s volbami, detailnym opisom a recenziami da ludom pocit informovanosti. Nechcem jednu pizzu, jedno auto, jeden film, jednu knihu. Preco by som mal chciet jeden desktop, jeden operacny system a jednu aplikaciu? Urcite to bola dokumentacia a nie softver co ma navnadilo na Ubuntu, takze netreba podcenovat hodnotu dobreho tutorialu.
  • Budte mily na novych uzivatelov. Cital som historky o starych uzivateloch linuxu, ktori akurat kricali na novych uzivatelov RTFM (Read the fucking manual) namiesto skutocnej pomoci. Cast toho co spravi linuxovy desktop viac dostupny novym uzivatelom je atmosfera ktora napomaha novym uzivatelom pytat sa na otazky a nebat sa toho ze budu zosmiesneny alebo im bude vynadane namiesto pomoci. Fora Ubuntu toto ponukli a myslim ze su aj ine linuxove distribucie ktore ukazuju podobny smer.
  • Prispejte niecim. Niektori novi uzivatelia linuxu ktori su frustrovany si myslia ze spravia linux lepsim tym ze sa prihlasia na fora a napisu ako "linux nieje pripraveny na desktop" alebo potrebuje zlepsit nejake funkcie. Nuz registrovanim sa na fore a poslanim zopar sprav sa linux nestane lepsim. Mozte vyplnit bug report (spravu o chybe). to je to co skutocny vyvojari citaju a na co odpovedaju. mozete prispiet vlasnym kusom softveru (ak ste programator), mozete darovat peniaze ak mate nazvys, ale taranie nezlepsi linux ani o trosku.
  • Vzdelavajte a budte cestny. Uvedomte si ze linux nieje liekom na vsetko a ani nieje pre kazdeho. Kazdy by mal mat na vyber a su iste chvile ked treba ludom povedat ze linuxova distribucia pre nich teraz nieje vhodna. Su samozrejme aj chvile ked je ludom potrebne povedat ze to stoji za vyskusanie. Kazdy kto pouziva mail, surfi webom, pise dokumenty, pocuva hudbu, robi s obrazkami a dizajnuje web stranky bude s linuxom spokojny. Netreba byt prehnanym linuxovym zastancom. Treba si zapamatat ze jedna zla skusenost je poslednou skusenostou. teste sa z linuxu. ak vas ludia uvidia ze sa s pocitacom zabavate budu zvedavy: "Vyzera nejako spokojne s tym kompjutrom. Na windowsoch si spravim pracu. na linuxe tiez mozem spravit pracu ale moze to byt aspon zabavne."
Co dalsieho sa deje?
Uzivatelia niesu jediny kto propaguje desktopovy linux. Firmy ako Red Hat a Novell propaguju podnikove verzie linuxu. Linspire sa zameral na skoly. Medzitym, MIT pracuje na projekte OLPC (One Laptop Per Child).

Moj odhad je ze nikdy nenastane "Rok Linuxu". Toto je mytus v ktorom v jeden rok uzivatelia windowsu ktori nikdy predtym o linuxe nepoculi si zrazu uvedomia ze vsetky problemy s pouzitelnostou a kompatibilitou boli rozriesene nejakou distribuciou X a okamzite si zacnu instalovat linux. Toto sa urcite nestane.

Dalsim z mytov je ze ked Microsoft prestane podporovat starsie verzie windowsu, tito uzivatelia si v masivnych poctoch preinstaluju systemy na linux namiesto instalacie novej verzie windows. Pravdou je ze uzivatelia windows 98 bud zostali na win 98 bez bezpecnostnych aktualizacii, alebo si kupili (pripadne upiratili) windows XP a nainstalovali tu. pripadne si kupili novy pocitac s predinstalovanym windows XP. Nebol ziadny rapidny prechod ludi na linux po zastaveni podpory pre win95. nieje ziadny dovod ani teraz.

Zaver
Samozrejme, vzdy budu existovat stary uzivatelia linuxu, ktori sa nestaraju. Preco toto citali az potialto je mimo mojho chapania. Ak sa nestarate, robte si co chcete. Necitajte toto.

Su dve (niekedy prepojene) myslienkove skoly v Ja-sa-nestaram pristupe.
Prvym taborom je skupina uzivatelov ktori tvrdia ze linux je ok tak ako je a pomaly sa stane coraz viacej popularnym (tak ako sa to deje teraz). Nie je potreba nieco nahanat.

Druha skupina tiez hovori ze linux je ok tak ako je a zaroven su radi ze linux ma menej uzivatelov pretoze je tym padom menej nekompetentnych a nevzdelanych uzivatelov. Je v tom akysi duch elitarstva ze masy maju pouzivat operacny system pre masy a elita ma pouzivat operacny system pre elitu.

Nuz Linux pre elitu. Tento nazor je podla mna davno prekonany. Som sice administrator linuxuov v praci a na svojej masine ale niesom genius. Nemam rad programovanie. A tiez som nemal rad linuxovy shell. Ak dokazem ja nainstalovat linux, nevidim dovod preco by to nemal dokazat niekto iny. Nieje na tom nic elitarske. Moze byt vyzvou nainstalovat linux na nejaku exoticku masinku, ale instalacia a konfiguracia sa stavaju pristupne pre klikaci Ex-Windows dav ludi.

Clanok bol inspirovany a vo velkej miere prekladany zo zdroja The Linux Desktop Myth

gawk; talk; date; grep; touch; unzip; strip; touch; gasp; finger; gasp; mount; fsck; more; yes; fsck; gasp; eject; umount; make clean; make mrproper; sleep

10 komentárov:

Anonymný povedal(a)...

U nas v praci mame tri Linux desktopy a po problemoch so spyware na Windows a hroznom spomaleni daneho pocitaca postupne premigrujem aj ten.

Paulie povedal(a)...

Nastvali ma Wokna - pouzivam Vmware a v nom dalsie Wokna na vyvoj softwaru a 1GB pamate mi pomaly nestaci), tak som pokusne nahodil Gentoo (aj so vsetkym tym niekolkodnovym kompilovanim), ktory som doteraz pouzival na domacom serveri/multimedialnom centre. Poi par dnoch pouzivania sa mi system zda rychlejsi, hlavne ked som pouzival na desktope Fluxbox (teraz mam KDE). Vmware server bezi, v nom makaju Windows, a masina ma stale dost volnej pamate. Antivir ani firewall mi system nespomaluje, uroven bezpecnosti systemu je aj bez nich v pohode. Je pravda ze niektore veci sa na Linuxe tazsie rozbehavaju, ale nelutujem, s kazdym vyriesenym problemom sa nieco nove naucim.

Paulie

Anonymný povedal(a)...

heh, mozno by si nemal pozerat tolko sci-fi, animatrix rulez :P

inak fakt dobre vystihnute

Anonymný povedal(a)...

Peto pekne velmi pekne...

Anonymný povedal(a)...

To je strasne iddealny pohlad na linux. Jediny problem preco ludia nechcu linux je nemaju cas. Ked mas ty zopar zbytocnich rokou zivota tak budis. Ale odkaz pre ostatnych normalnich ludi, ked uz chcete linux zaplate si instalaciu a nastavenie vsetkeho softweru + hardweru. Alebo sa pripravte ze budete muset precitat tony knih.

Fifteen povedal(a)...

nie je to idealny pohlad. ja netvrdim ze linux je pre kazdeho. ale urcite nieje zlozitejsi ako windows. kolko ton knih si precital o windows? kolko ton knih potrebuje bezny advanced user aby mohol pracovat s windowsom (a v tomto pripade s linuxom)? ubuntu ako take je cele v slovencine. jediny problem je zvyknut sa iny sposob myslenia. bezny user si nikdy nebude instalovat system sam. ci uz windows alebo linux.

Anonymný povedal(a)...

Velmi velmi pekny clanok. Je tu v podstate zhrnute vsetko o probleme *x vs. windoz na desktope. Ja osobne som mal najprv Mandraka /dualboot/ a potom som presiel na suse /bez windoz/, ktory som mal takmer ako desktop - grafika s 3d akceleraciou /N-vidia/ flash a vsetky serepeticky okolo /shockwave na linux vtedy nebol a neviem ci uz je - len viem ze som na nete vyplnal nejaku peticiu za shockwave 4 linuz/ No potom som zas presiel len na windoz... A preco? No hlavne koli counter-striku a inym hram /cez wine my to na linuxoch neslo a cedega je spoplatnena/, a tiez koli ostatnym rodinnym prislusnikom ktori chceli svoj Word a Excell /aj ked segra suse zobrala celkom sportovo a to ma 13 rokov...

Fifteen povedal(a)...

counter strike sa mi podarilo na linuxe rozbehat krasne (cez steam) pomocou softiku steam4linux coz je vlastne upraveny steam installer pre wine. a vyzera to celkom ok. ine gamesy zatial odolavaju, ale dlho im to urcite nevydrzi ... :-)

Anonymný povedal(a)...

Noo ja som skusal non steam CS ale toto asi vyskusam... Jaaaj segra bude zurit ked zas zostrelim okna:) Aj ked tento krat asi nenahodim suse ale najskor vyskusam desktopBSD a ak by to robilo problemy s linux kompatibilitou, a drivermi capnem si suse...

Anonymný povedal(a)...

no tak ja pre zmenu robim manual na ubuntu. pekne pre zaciatocnikov, samozrejme odporucam kuknut :)

ubuntu.kayle.sk
icq 258126362